Історія ліцею

Date: 7 вересня 2021 о 08:44
Історія СЗОШ №1 ім.П.І.Калнишевського

1866 року в міській думі обговорювалась пропозиція предводителя дворянства Роменського повіту Федора Васильовича Безпальчева про можливість відкриття в місті жіночої прогімназії. 11 липня 1877 року на засіданні Роменської міської думи було прийнято рішення про спорудження будівлі для жіночої гімназії на кошти думи, повітового земства, заможних мешканців міста й повіту. На цьому ж засіданні дума доручила міській управі клопотати перед попечителем Київської учбової округи про відкриття жіночої гімназії.

Питання було вирішено позитивно, оскільки в м.Ромни до 60-х років ХІХ ст. не було спеціального закладу для навчання дівчаток, і 1877 року жіноча гімназія розпочала своє існування в найманих приміщеннях, а 1878 року в новому цегляному будинку по вул.Пушкіна. Нова будівля в архітектурному плані стала однією з найкрасивіших оригінальних споруд міста, представляючи собою своєрідний синтез окремих стилевих форм українського бароко й класицизму в місцевій інтерпретації. Першою начальницею гімназії у 1877 році була Софія Іванівна Кизимова.

У 30-х роках у школі навчався самобутній художник і скульптор автор новітнього герба м. Ромни та пам’ятника Петру Калнишевському Микола Колесов. Під час німецької окупації приміщення школи було зруйноване, і тільки в 1950-1951 рр. після відбудови у приміщення колишньої жіночої гімназії була переведена середня школа №1. У всі часи школа жила, будувалася, зміцнювалася матеріально завдяки умілим керівникам-директорам.

У другій половині ХХ ст. в школі № 1 навчалися видатні люди: начальник відділу Міністерства економіки, кандидат економічних наук Вітренко Ю.М.; вчений-археолог, кандидат історичних наук – Ю.Кухарчук; доцент, кандидат технічних наукВ.Шталтовний; доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри української історії та етнополітики Київського національного університету ім.Тараса Шевченка А.П.Коцур (член редколегії ряду наукових фахових видань, автор понад 300 наукових публікацій); член Української академії історичних наук, професор кафедри історії і культури України, ректор Переяслав-Хмельницького Державного педагогічного університету ім. Г.Сковороди В.П.Коцур; військові діячі, генерали В.Терещенко та І.Дмитрик; доцент кафедри історичних наук Національного університету «Києво-Могилянська академія» Ю.Таран.

Навчальний заклад сьогодні:
• це заклад , який працює під патронатом Києво-Могилянської академії;
• це освітній центр, який сприяє становленню особистості учня шляхом освоєння наукових і культурних надбань України, світової цивілізації.
Кількість учнів – 876 чоловік:
•І ланка – 376 учні,
•ІІ ланка – 381 учень,

•ІІІ ланка –  119 учнів.
Кількість педагогічних працівників – 87 чоловік.

Коротка історична довідка:
1870-1919 рр. – жіноча гімназія
1919-1950 рр. – трудова семирічна школа
1951-1989 рр. – середня школа
1990-2000 рр. –ЗОШ І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської мови з 1 класу
2001 р. –НВК №1: СЗОШ І-ІІІ ступенів, колегіум
ім. П.І. Калнишевського м. Ромни
2005р. – Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
ім. П.І. Калнишевського м. Ромни
2021р. - Роменський ліцей №1 ім. П.І.Калнишевського Роменської міської ради Сумської області